Rozsáhlý majetek Petra Kořenského z Terešova zahrnoval kromě výše uvedených statků, jež koupil od bratří Chlumských, i již silně zanedbané hrady Poděhusy a Újezdec či tvrz a dvůr Doubíčko (nedaleko Českých Budějovic; jedná se o někdejší majetek Hrůzů z Vlhlav).1 Dvůr Poděhusy se zpustošeným hradem a vsi Podeřiště a Hlavatce s hájkem u Sedlce prodal Petru Kořenskému již roku 1481 Vok z Rožmberka, a to za 677 kop 8 grošů českých.2 Hrad Újezdec koupil Kořenský v roce 1491 za 900 kop grošů od Jana z Újezdce.3 Petr Kořenský i jeho dědic však sídlili na Vlhlavech a starých hradů nedbali. Proto od těch dob obě tyto stavby neodvratně chátraly.
Petr Kořenský zemřel roku 1493 a byl pohřben ve farním kostele v nedalekých Němčicích. Majetek po něm převzali jeho dva synové, Jiřík a Václav.
V roce 1500 nastala mezi Jiříkem Kořenským z Terešova a vyšebrodským klášterem pře ohledně již několikrát zmiňovaných dávek vsi Temelína kostelu ve Strýčicích. Neshodu urovnal 23. srpna téhož roku Petr z Rožmberka. Vše zůstalo při starém: Obyvatelé Temelína nadále odváděli dávky strýčickému kostelu.
Václav Kořenský z Terešova obdržel již roku 1512 královský list, že může svobodně rozhodovat o svém majetku (víme, že Václav sídlil na Vlhlavech). K dělení někdejšího majetku Petra Kořenského z Terešova však došlo až později – někdy mezi lety 1520 až 1526.4
Toto dělení přisoudilo Jiříkovi Albrechtec s podacím, Němčice, Chrášťany, Temelím, Neznašov, Radějice, ves Újezdec a celé zboží strpské a sedlecké.5 Václav dostal hrad Újezdec s příslušenstvím, zboží vlhlavské a poděhuské včetně vsi Podeřišť, část Tupes,6 Tryskovic, Lhoty pod Horami, Albrechtce, Újezdce, Knína a Temelince, dále například některá mýta na Vltavě.
Tvrz, dvůr a ves v Sedlci prodali bratrům Kořenským ještě roku 1520 Ondřej, Petr a Heřman Sedlečtí od Dubu, a to za 1 150 kop grošů českých.
Jediným majitelem Vlhlav se tedy stal Václav Kořenský z Terešova. Zemřel 13. prosince 1539 a je pochován v kapli sv. Václava na Pražském hradě.
Je známo, že svou poslední vůli učinil v pátek před květnou nedělí roku 1537. Jako poručnici svých nezletilých dětí a správkyni rodinného majetku určil svou manželku Markétu z Dlouhé Vsi. Kdyby však nebylo možné, aby děti zůstaly u matky, měly být mladší děti svěřeny do péče dětem již plnoletým a každý potomek by pak měl matce posílat ročně 5 kop grošů. Pokud by tomu tak nebylo, měla Markéta plné právo nakládat podle své vůle s vesnicemi Truskovicemi a Podeřištěm včetně tamního mlýna.
Václav Kořenský z Terešova a na Vlhlavech měl kromě dcer pět synů. V roce 1546, což byl snad také rok úmrtí jejich matky Markéty, se bratři Kořenští v úterý po sv. Benediktu přiznali u úřadu desk zemských k majetku, který zdědili po otci. Zároveň také potvrdili někdejší rozdělení majetku mezi jejich otce Václava a jeho bratra Jiříka (po Jiříkovi dědili jeho synové Mikuláš, Jindřich a Šebestián). Toho roku byli starší synové Jiřík a Kryštof (o druhém synu Pavlovi se téměř nikde nemluví) již plnoletí a Adam a Jáchym byli ještě nezletilí.
Brzy však bratři Kořenští (de facto pouze starší bratři Jiřík a Kryštof jménem ostatních sourozenců) celý svůj společný majetek prodali, a to smlouvou ze 6. ledna 1548 (28. ledna byla smlouva potvrzena a uvedena v platnost vložením do desk zemských). Vlhlavské zboží, které tehdy tvořila tvrz Vlhlavy se dvorem poplužným a celou vsí, pustý hrad Újezdec s jeho příslušenstvím, pustý hrad Poděhusy, celá vesnice Podeřiště a platy v Tupesích, Truskovicích, Lhotě pod Horami, Albrechtci, Újezdci, Kníně a Temelinci včetně poloviny podací kostelního v Němčicích, dostalo jako svého nového majitele Jana Malovce z Malovic a na Dřítni.
Dvůr Doubíčko (o tvrzi již není zmínka) koupilo od bratrů Kořenských téhož roku město Budějovice.
Nejstarší z bratrů Kořenských, Jiřík Kořenský z Terešova, se oženil s Kristýnou z Dráchova. Právě tito manželé přestavěli tvrz v Komařicích v renesanční zámek a společně se synem Kristýniny sestry Anny, jež Kristýně později prodala svůj dědický podíl po otci, postavil Jiřík Kořenský tvrz v Sedle. Roku 1555 prodal Jiříkovi král Ferdinand I. ves Zborov, kde Jiříkův nejmladší syn Karel vystavěl tvrz.
Kryštof Kořenský z Terešova koupil v polovině 16. století již nepoužívanou tvrz Dvorec spolu s vesnicemi Dvorcem, Třebskem (dnes Třebíčko), Újezdcem, Jedovary a Rankovem.7 Za Kořenských byla tvrz Dvorec obnovena.